Harun Reşit Zafer

bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

C# ile Firebird Veritabanına Bağlanmak

Bir proje dolayısıyla hayatımda ilk defa Firebird veritabanı kullanmam gerekti. Firebird’ü duymuştum ve artık pek de kullanılmayan eski bir veritabanı sistemi olduğu sanıyordum. Ancak sandığımdan çok daha yaygın kullanıldığını öğrendim. Üstelik yalnızca Windows üzerinde çalıştığına neredeyse emindim 🙂 Ancak OSX ve Linux üzerinde de çalışıyormuş. Borland 2000 yılında Interbase 6.0 adlı veritabanını açık kaynak hale getirince bu kodlar kullanılarak Firebird projesi başlatılmış. Kısacası açık kaynak ve ücretsiz olduğunu da belirtelim ve Firebird tanıtımını bitirelim.

C# ile Firebird kullanımı konusundaki kaynak miktarının sınırlı olduğunu söyleyebilirim. Ben de en azından bağlanma ve basit bir SELECT sorgusu ile veri çekme işlemlerinin nasıl yapıldığını Türkçe olarak paylaşmak istedim.

Firebird 2.5.5 sürümünü indirip kurduktan sonra, veritabanı arayüzü olarak da FlameRobin isimli programı kullandım. Firebird için varsayılan kullanıcı adı sysdba ve şifre ise masterkey.

Öncelikle Visul Studio’da yeni bir Console Application oluşturun ve References üzerine sağ tıklayıp Manage Nuget Packages seçimini yapın. Daha sonra arama çubuğundan firebird yazın ve FirebirdSql.Data.FirebirdClient isimli Ado.Net bağdaştırıcısını aşağıda görüldüğü gibi Install butonuna basarak projenize ekleyin.

Capture

Bu aşamadan sonra kod yazmaya başlayabiliriz. Aşağıda örnek bir veritabanına bağlanan ve ACTOR tablosunu olduğu çekip ekrana yazdıran kod var. Kodda try bloğunun içerisindeki using blokları connection, reader gibi işimiz bitince kapatmamız (ya da serbest bırakmamız) gereken kaynakları otomatik olarak kapatan bloklar (ayrıntılı bilgi).

Yazıyı bitirirken Firebird konusunda benim de çok tecrübeli olmadığımı belirtmek isterim. Umarım bu küçük paylaşım sizin için faydalı olur.

Herkese kolay gelsin

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone

2 Yorum

  1. teşekkürler 🙂

  2. C# firebird 3.0 ile bir türlü bağlayamadım. Sürekli hata veriyor. Fakat Firebird V2.5.7 sürümüyle bağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak

*

© 2022 Harun Reşit Zafer

Temayı tasarlayanAnders NorenYukarı ↑