320px-smirc-silentsvgUzun zamandır emektar bilgisayarımın gürültüsünden şikayetçiydim. Sorunun büyük ölçüde güç kaynağından kaynaklandığını düşünüyordum. Sonunda bir adet yeni 12 cm’lik fanı olan Aopen marka (fena bir marka sayılmaz) güç kaynağı satın aldım. Eve gelip hevesle monte ettim. Güç düğmesine bastığımda birkaç saniye neden çalışmadı diye düşündüm.

O kadar sessizdi yani eskiye nazaran. Sevinçle bunu e-günlüğüme yazmak için interneti açtım. İlk paragrafı tam bitirmiştim ki “küt” diye bilgisayar kapandı. Tabi çok canım sıkıldı. Kasayı açtığımda işlemcinin çok ısınmış olduğunu gördüm ve anladım ki yalnızca güç kaynağı fanı çalışıyormuş, işlemci fanı çalışmıyormuş. Sanırım bir temassızlık vardı bağlantılarda. Neyse, sorunu giderdikten sonra işlemci fanım da çalışmaya başladı ve o ilk başlardaki sevinç yerini hayal kırıklığına bıraktı

Kolay pes edecek değildim. Hemen internetten sessiz CPU fanı araştırmasına koyuldum, bu arada işlemci ısısını ölçen speedfan adlı programı indirip işlemcimin ısısını da bir kaç saat boyunca belirli aralıklarla gözlemledim. İşlemcim haddinden fazla ısınıyordu. Fan da onu soğutabilmek için yüksek devirde çalışıyor ve gürültü yapıyordu. Ertesi gün hem işlemcinin soğutmasına katkıda bulunmak amacıyla termal macun aldım. Hem de sessiz çalışan bir CPU fanı. Aldığım CPU fanı Çin malı olmasına rağmen, satıcı “sessiz çalışır ve iyi soğutur” garantisi verince ben de satın aldım. Parçaları neden en iyi kalitede almadığımı yazının sonuç bölümünde açıklayacağım.

Yeni bir gün ve yeni bir hevesle işe koyuldum. Aldığım “kaliteli” termal macunu daha önce güzelce temizlemiş olduğum işlemcimin üzerine özenle sıvadım. Daha sonra dikkatle yeni fanı monte edip, anakartı kasaya tekrar taktım. Ve güç düğmesine basıp bilgisayarımı çalıştırdım.

Sonuç

Bilgisayarımın eskiye nazaran daha sessiz çalıştığı bir gerçek ama yine de aklımdan geçene uzak bir sessizlik bu. Güç kaynağı için 50 YTL, fan için 35 YTL, termal macun için 15 YTL veren ben toplamda sessizlik için 100 YTL harcayıp %25-30 kadar daha sessiz bir sistem elde etmiş oldum. Oysa aklımdan %70 belki de %80 daha sessiz bir sistem geçiyordu.

Gelelim parçaları neden orta kalite aldığıma. Piyasada pek çok iyi marka var. Hatta tamamen fansız soğutan CPU soğutucuları, güç kaynakları bile var. Ama satmaya kalksam 250 YTL belki edecek bir makineye 300 YTL’lik harcama yapmak bana akıllıca gelmedi. 100 YTL’lik masraf da akıllıca sayılmaz ama oldu bi kere 🙂

Sonucun Sonucu

Eski bilgisayarınızı adam etmeye çalışmayın, kendi haline bırakın. Elinize tornavidayı aldığınıza, kasaya dağıtıp topladığınıza değmez. Ne zaman ne de para harcayın. Biraz daha sabredip bütçeniz yeterli hale geldiğinde yeni bir bilgisayar alın. Core 2 duo makineler gerçekten sessiz çalışıyor bu arada.

Yine de denemek istiyorsanız

Olsun! O senin beceriksizliğin, ben en iyi malzemeyi en uygun fiyata alırım diyorsanız, desibel kavramı ile ilgili aşağıdaki bilgiler işinize yarayacaktır.

Ses biliminde desibel birim alan başına düşen ses gücünü belirtmek için kullanılır. “dB” olarak kısaltılan bu ölçü birimi ile ilgili bir örnek vermek gerekirse, 0 dB insan için duyma eşiğidir. Bu değerin altındaki sesleri duyamayız. 120-140 dB değeri ise insan için acı eşiğidir ki bu aralıktan itibaren yükselen ses değerleri insana acı verir.

Bu bilimsel girişten sonra meselenin genel olarak fanlar, özelde ise işlemci fanları açısından ne anlama geldiğine bakalım. Tabi her üreticinin ürün için açıkladığı belli gürültü değerleri var ama, gerçek gürültü pek çok etkene bağlı olabiliyor. Kasanızın yalıtımından, fanın monte ediliş biçimine kadar farklı etkenler etki edebiliyor gürültü miktarına. Bir de üreticinin iddia ettiği gürültü değerinin açıkcası tam yakalanabileceğine inanmıyorum ama önemli olan bu tablonun bize bir fikir vermesi ve daha sağlıklı kıyaslama yapabilmemiz.

v_thumbphp

Su soğutma sistemlerinin 20 dB düzeyinde olduğunu düşünürsek ki şimdilik olabilcek en sessiz sistemlerdir, 26-40 dB arası gürültü sağlayan bir fan sessizdir diyebiliriz.

Kaynak: http://www.neoseeker.com/Hardware/faqs/kb/3,19.html

Eğer sizin de benzer denemeleriniz varsa lütfen paylaşın. Herkese kolay gelsin.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone