Harun Reşit Zafer

bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

Linux üzerine Xampp Kurulumu

UntitledPHP & MySQL ikilisi ile yazılım geliştirecekseniz, bu ikiliyi Apache sunucusu (server) üzerinde buluşturmanız gerekiyor. Eskiden bu üçü bilgisayara ayrı ayrı yüklenir, daha sonra el ile bir dizi ayar yapılır, konfigrasyon dosyaları düzenlenir ve ortam Apache üzerinde PHP & MySQL ile web uygulamaları geliştirmeye uygun hale getirilirdi. Bugün bu üçlüyü birbirine uyarlanmış halde barındıran ve kurulum tamamlanır tamamlanmaz sistemin hazır hale geldiği AMP (Apache, MySQL, PHP) paketleri kullanılıyor. Bunlardan en popüleri XAMPP’ın açılımı ise aşağıdaki gibi.

X: Her platformda çalışır demek. Uygulamanın Windows, Linux ve Mac ve dahi Solaris için versiyonları mevcut.

A: Apache HTTP Sunucusu

M: MySQL veritabanı

P: PHP yorumlayıcısı (interpreter). Dikkat ederseniz derleyici (compiler) demedim.Neden?

P: Perl yorumlayıcısı

Peki Neden Linux Üzerinde XAMPP?

Neden XAMPP’ın Windows’ta sorunlu çalışması felan değil. Ben yine de Windows‘ta kurulumsuz (zip) paketi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü gerçekten çok pratik. Linux’a gelince; internette PHP ile hazırlanmış sitelerin çok büyük bölümü Linux sunucular üzerinde barınıyor. Yani Linux için PHP & MySQL’in doğal ortamı diyebiliriz. Bu yüzden ya da pek çok başka sebepten Linux üzerinde PHP kodlamak isteyebilirsiniz. Bu -belki de gereksiz uzun- girişten sonra artık kurulum adımlarına geçebiliriz.

1- XAMPP’ı indirin

Buradan en üstteki XAMPP Linux paketini indirin. Hemen aşağıdaki Upgrade paketleri ile karıştırmayın lütfen. Bu yazı yazıldığı sırada 64MB boyutundaydı bu dosya.

Not: XAMPP’ın Linux versiyonuna önceden LAMPP adı verilmişti ancak şimdi XAMPP for Linux olarak değiştirildi.

2- XAMPP’ı kurun

Aşağıdaki komut ile indirdiğiniz xampp-linux-1.7.3a.tar.gz isimli arşiv dosyasını /opt dizininin altına aşağıdaki komut ile açın. Benim sistemimde (Ubuntu) bu dosya Downloads klasörünün altına indiğinden dosya yolu aşağıdaki gibi. Siz kendinize uyarlayın. Not: Bu komutun işletilmesi birkaç dakika sürecek.

$ sudo tar xvfz Downloads/xampp-linux-1.7.3a.tar.gz -C /opt

3- XAMPP’ı Başlatmak ve Durdurmak

Şu anda tarayıcınızı açıp http://localhost yazdığınızda “sayfa bulunamadı” hatası alırsınız. Çünkü sunucuyu kurduk ama başlatmadık. Aşağıdaki komut ile XAMPP’ı başlatabilirsiniz.

$ sudo /opt/lampp/lampp start

Şu anda http://localhost adresinde XAMPP açılış sayfasını görüyor olmanız gerek. Aşağıdaki komut ile de sunucuyu kapatabilirsiniz.

$ sudo /opt/lampp/lampp stop

4- XAMPP ile Çalışmak

XAMPP varsayılan web dizini olarak /opt/lampp/htdocs dizinini kullanır. Ancak bu dizin sistem dosyalarının arasında olduğundan burada dosya oluşturmak, silmek vs. kolay ve pratik değil. Bu yüzden kendi ev dizinimiz altında public_html adında bir klasör oluşturacağız. Ve tüm PHP (ve HTML) çalışmalarımız bu klasörün altında olacak.

Şimdi ev (home) klasörünüzün altında public_html isimli bir klasör oluşturun.

$ mkdir ~/public_html/

Şimdi de bu klasörü htdocs klasörüne kullanıcı adımız ile bağlayalım.

$ sudo ln -s ~/public_html/ /opt/lampp/htdocs/$USER

Benim kullanıcı adım hrzafer olduğundan http://localhost/hrzafer/ adresi ile public_html altındaki tüm dosya ve klasörleri görebilirim. hrzafer yerine kendi kullanıcı adınızı yazın ve çalışıyor mu test edin. Daha sonra bu adresi yer imlerinize eklerseniz çalışırken kolaylık olur diye düşünüyorum.

Herkese Kolay Gelsin

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone

19 Yorum

 1. Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Dönem projesi için gerçekten çok işimize yaradı, ellerinize sağlık.

 2. “””dizinde sabit bağa izin verilmiyor”””

  böyle bir hata alıyorum! Çözümü hakkında yardımcı olurmusunuz ?

 3. -S yapınca, “”dizinde sabit bağa izin verilmiyor””

  -s yapıncada “”sembolik bağı oluşturuluyor: Permission denied”” ….

  • admin

   27 Ağustos 2010 at 13:42

   Şu anda tam olarak hatırlamıyorum ama muhtemelen komutun başına sudo yazmanız gerekecek. Çünkü bağı oluşturmaya çalıştığımız dizin root’a ait bir klasör. (opt/…)

  • Burak Gazi ÇETİN

   22 Ekim 2020 at 01:02

   permission denied hatası sizin yetkiniz olmadığı için sudo komutuyla deneyin ya da root kullanıcısında deneyin veyahut chmod ile kendinize izin verin

 4. hocam elinize sağlık sayenizde xampp’ı kolayca kurdum.

 5. hocam burada phpmyadmin’i açamadım dediklerinizi harfiyen uygladığımı düşünüyorum localhost’ta açıldı ancak english’e tıkladığımda hiç bir şey çıkmıyor php örneklerini açıyor ancak mysql’i açamadım

 6. ln -S ~/public_html/ /opt/lampp/htdocs/$USER bu komut dosyayı yine root a bağlı yapıyor yani yine netbeans izin vermiyor

 7. ln -S ~/public_html/ /opt/lampp/htdocs/$USER komutunu çalıştıramıyoruz Zafer hocam. Aynen arkadaşlarını yazdıkları gibi hata alıyoruz. Kodun başına sudo da yazdım ama olmadı. Öğrenme meraklısı bu arkadaşlara çözümde yardım ederseniz çok seviniriz :))

  Not: google arattım pek bir bilgi bulamadım…

  • admin

   30 Haziran 2011 at 08:39

   Makaledeki kodu düzelttim. Çalışmıyorsa, aldığınız hata mesajını gönderin. Belki birşeyler bulabilirim. Aslına bakarsanız bu makaleyi yazalı uzun zaman oldu ve bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çekiyorum.

 8. düzeltilmiş kodla beraber sorun da düzeldi hocam 🙂 yanlış anlaşılmaya bağlı yanlış bir uygulamadan kaynaklandı… Kodlar çalışıyor arkadaşlar… Teşekkürler hrzafer hocam çok güzel bir site, yeni uygulamalar da bekliyoruz sizden…

 9. Starting XAMPP for Linux 1.4.15…
  XAMPP: Starting Apache with SSL (and PHP5)…
  XAMPP: XAMPP-MySQL is already running.
  XAMPP: XAMPP-ProFTPD is already running.
  XAMPP for Linux started.
  yazısı aldım ancak localhost çalışmıyor yardımcı olursanız sevinirim

 10. teşekkürler hocam, çok faydalı oldu.

 11. xapp sayfasından .run olarak indirdim ama bir türlü kurulmadı. xampp sitesindeki terminal kodlarını yazdığımda “No such file or directory” hatası veriyor

 12. Bilgisayarda local sunucu kurmak için oldukça mükemmel bir program.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak

*

© 2022 Harun Reşit Zafer

Temayı tasarlayanAnders NorenYukarı ↑