bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

Türkçe Cümle Çözümleyici: Fatih Parser

Konu ile ilgili bir önceki yazıda yüksek lisans tez çalışmamdan bahsetmeye çalışmıştım.

Çalışmayı tez aşamasında bırakmayıp herkesin erişebileceği, yararlanabileceği ve katkıda bulunabileceği aşamaya getirmek istiyordum. Elimde olmayan nedenlerle uzun zamandır istememe rağmen projenin kaynak kodları kapalıydı. Artık GitHub üzerinden erişilebilir. Ayrıca uzun zamandır kapalı olan proje demosu da artık yeni adresinde erişime açık.

Projenin amacı Türkçe ve diğer Türkî dillerdeki cümleleri yüksek doğruluk oranı ile tahlil (analiz) etmek. Ancak bunun için yapılması gereken pek çok şey var. GitHub üzerinden katkıda bulunabilirsiniz.

Cümle tahlilinin zor bir konu olduğunu ve projenin henüz emekleme aşamasında olduğunu hatırlatmak isterim. Ancak Fatih Parser Türkçe için herkesin erişimine açık ilk (2012’den beri) cümle çözümleyici. Benzeri çalışmalar için bir referans noktası teşkil etmesi ve ileride konu ile ilgili yapılacak çalışmalara katkısı olması dileğiyle.

Herkese kolay gelsin

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone

4 Comments

 1. Murat

  Yahu nerede bu insanlar anlamıyorum mart ayında yazmışsınız bu yazıyı ses yok seda yok. Sizi tebrik ederim. Çabalarınız ve harika işleriniz için.

 2. İlhan

  Hocam çalışmalarınız bizim için yeni ufuklar açıyor. Yoğun ilgiyle takip ediyorum.

 3. bora

  hocam çalışmanızı gerçekten tebrik ediyorum. tez çalışmam kelimesel linguistik bu tarz bir algoritmaya ihtiyacım var bu örneğe nasıl ulaşabilirim acaba ?

  • admin

   “kelimesel linguistik” biraz daha açar mısın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2023 Harun Reşit Zafer

Temayı tasarlayanAnders NorenYukarı ↑