Harun Reşit Zafer

bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

Usb Belleğe Linux Kurulumu

USB belleğe linux kurmayı düşünüyorsanız hiç düşünmeden slax kurun derim. Kurulumu çok basit, arayüzü çok tatlı, performansı oldukça iyi, web sitesi ise sade, şık ve içerik açısından oldukça zengin.

Buradan slax’i indirmekle işe başlayalım. Sayfada slax’ın USB ve CD sürümlerini göreceksiniz. Biz USB sürümünü kullanacağız. CD sürüm ise çalışan CD (live CD) hazırlamak için. ISO dosyasını indirip CD’ye yazmanız yeterli. Gelelim USB kurulumuna:

1- USB kurulum dosyasını indirin. (tar uzantılı olduğunu göreceksiniz)

2- 7-zip veya winrar gibi bir arşiv yöneticisi ile tar dosyasını açın.

3- Arşivin içerisinde slax ve boot isimli iki klasör olduğunu göreceksiniz. Bu iki klasörü USB belleğinize kopyalayın.

4- USB’ye kopyaladığınız boot klasörünün içerisindeki bootinst.bat dosyasını çift tıklayarak çalıştırın. Bu dosya USB’nizi başlangıçta okunabilir (bootable) hale getirecek.

5- Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın ve başlangıçta USB’den okuma (boot) yapmasını sağlayın. Bu her bilgisayarda farklı tuşlarla (genelde F tuşları) yapıldığından ayrıntıya girmiyorum. Ekranınızda aşağıdaki gibi bir görüntü varsa, işlem tamam demektir.

6- USB belleğinizin diğer alanlarını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ben bu iki klasörü gizli hale getirmenizi tavsiye ediyorum. Böylece hem varlıkları gözünüze batmaz hem de yanlışlıkla silmezsiniz.

Not: boot, bootable vb. kelimeler için Türkçe önerisi olan yorumlara eklesin lütfen.

Herkese  Kolay Gelsin

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone

12 Yorum

 1. (bkz: Lili USB Creator)

  • admin

   23 Mart 2011 at 11:02

   Slax usb creator’lardan çok daha verimli bence. Tek yapmanız gereken paketi usb belleğe açmak ve bat dosyasını çalıştırmak. Ayrıca yeni modüller eklemek de aynı derecede basit.

 2. Ben bu iki klasörü demek yani hangileri gizlememiz geekiyor??

  • admin

   25 Haziran 2011 at 05:41

   Slax’ın kurulu olduğu slax ve boot isimli klasörleri. Gizlemek şart değil ama USB belleği normalde kullandığımızda bu iki klasörün görünmemesi daha güvenli olur. Yanlışlıkla silme ya da içlerine birşeylere kopyalamaya karşı

 3. acaba ben bunu hiç sistem kurulu olmayan ve harddisk takılı olmayan pc de denesem pc açılırmı ?

 4. Boyutunun 700 mega bayttan daha küçük olması iyi olmuş. Flash belleğe ek olarak CD’ye kopyalanması da mümkün

 5. benim asıl sorum şu usb ye linux kurulumu demişssiniz linux tamamen usb nin içine kuruluyor değil mi? yani bir çok sitede olduğu gibi sadece kurulum cdsini kurulum usb yapmıyorsunuz

 6. tesekkurler harun kardeşim

 7. arkadaş “tar” uzantılı bir dosya bulamadım orada. “iso” doyasından yapsak olurmu.

 8. Paylaşım biraz eski ama yeni denk geldim. Boot ve bootable sözcüklerini karşılayacağını düşündüğüm aynı kökten 2 sözcük var; “boot” için “ilkleme”, “bootable” için de “ilklenebilir” sözcükleri. Boot bilgisayar ve programlama dünyasında: İşletim sistemini ya da amaç programını çalıştırmak için hazır hale getirme anlamında kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak

*

© 2022 Harun Reşit Zafer

Temayı tasarlayanAnders NorenYukarı ↑