Harun Reşit Zafer

bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

Windows üzerinde VirtualBox ile Pardus Kurulumu

virtualboxVirtualBox Sun firmasının geliştirmekte olduğu, oldukça başarılı ve ücretsiz bir işletim sistemi sanal platformu. Bu sanal platform sayesinde bir işletim sistemini makinemize doğrudan kurmak yerine kullanmakta olduğumuz işletim sistemi üzerinde sanki bir uygulamaymış gibi çalıştırabiliriz. Bunu yapabilmenin avantajları saymakla bitmez, dezavantajı ise işletim sisteminin sanal bir makine üzerinde, yani donanımmış gibi davranan bir yazılım üzerinde çalışıyor olmasından kaynaklanan yavaşlık. Tüm bu sanal donanım (yani yazılım) bellekte olacağından Makinenizin en az 1 GB olması tavsiye edilir.

Öncelikle buradan VirtualBox’ı indirelim. Burada host (ev sahibi) ve guest (misafir) kavramı önemli. Örneğin bu yazı için ev sahibi (host) işletim sistemi Windows XP,  misafir (guest) işletim sistemi ise Pardus olacak.

Bu yüzden indirme sayfasından aşağıdaki seçeneği seçmemiz gerekiyor.

 • VirtualBox 3.0.8 for Windows hosts x86/amd64

Programın Windows üzerine kurulumu oldukça basit (next->next->next | yes | ok vs.) olduğundan bu kısmı atlıyorum. Kurulum sırasında aşağıdaki pencereyi görürseniz (doğru yoldasınız demektir) “Devam Et” düğmesine basın. Bir kaç defa daha çıkacaktır aynı pencere, yılmayın.

vbx_ins

Kurulum bittiğine göre artık Pardus 2009 kurulumuna başlayabiliriz. Bunun için bir adet Pardus Kurulan CD’sine veya CD kalıbına (iso) ihtiyacınız olacak. Kurulum sanal olacağından elinizde iso kalıbı varsa CD’ye yazdırmak zorunda değilsiniz. Doğrudan da kurulum yapabilirsiniz.

Şimdi adım adım kuruluma geçelim:

1- VirtualBox’ı çalıştırın. Açılan kayır formu (registiration) penceresini “iptal” diyerek (yazı boyunca “diyerek” = “ilgili düğmeye basarak”, “düğme” = “buton”) kapatın.

vbx_01

2- Yeni simgesine tıklayın. Açılan pencerede “ileri” diyerek aşağıdaki pencereye ulaşın.

vbx_02

3- İsim kısmına istediğinizi yazabilirsiniz. Diğer kısımlar yukarıdaki gibi olmalı.

vbx_03

4- Yukarıda sanal makine çalıştığı zaman ona ayrılacak olan bellek miktarını seçin. Şu anda çalıştığım makine 2GB RAM’e sahip olduğundan 512 MB bence ideal.

vbx_04

5- Yukarıdaki seçenekler geçerli, “ileri” deyin. Aşağıdaki pencereye ulaşana kadar “ileri” demeye devam edin.

vbx_05

6- Dinamik olarak genişleyen kalıp seçeneği ideal. Böylece harddiskte misafir için ayrılan bölüm ihtiyaç oldukça genişleyecek.

vbx_06

7- Yukarıda sanal harddisk boyutunu belirlediğimiz pencere var. 8 GB ideal, 10 GB da olabilir. “ileri” dedikten sonra gelen pencerelerde “bitir” deyip aşağıdaki pencereyi elde edin.

vbx_07

8- Yukarıdaki pencerede CD/DVD-ROM ve hemen altında bağlanmamış yazısını görüyorsunuz. Yazının üzerine tıklayarak aşağıdaki pencereyi elde edin.

vbx_08

9- Şimdi iki seçeneğiniz var. Eğer elinizde CD varsa üstteki seçim kutusundan CD sürücünüzü seçin ve “Tamam” deyin. Eğer iso kalıbından yüklemek istiyorsanız aşağıdaki radyo düğmesini tıklayayın. Sağdaki klasör simgesi aktifleşecek. Ona tıklayarak aşağıdaki pencereye ulaşın.

vbx_09

9a- Yukarıdaki pencerede ekle butonuna basın. Açılan pencereden iso kalıbınızın konumunu gösterin.

vbx_10

9b- Yukarıdaki pencerede “Seç” deyin. Pencere kapandıktan sonra bir alt pencerede de “Tamam” diyerek ana pencereye dönün.

vbx_11

10- Artık aktif durumda olan başlat simgesine tıklayarak makinemizi çalıştıralım. Aşağıdaki mesaj penceresi ile karşılaşacaksınız. Burada açılan pencerede klavyenin sağ tarafındaki “control” tuşu ile klavye ve fareyi sanal makineden ana makineye alabileceğiniz yazıyor. “Bu iletiyi tekrar gösterme” deyip “tamam”a basın.

vbx_12

10a- Arada bir uyarı penceresi daha açılacak 32-bit ve 16-bit renk düzenleri ile ilgili. Yukarıdaki pencereye davrandığınız gibi davranın.

10b- Eğer aşağıdaki gibi bir pencere açılırsa, şanslısınız demektir. Bu pencere 10. adımda anlatılan “sağ ctrl” tuşuna ihtiyaç duymadan sanal ve gerçek sistem arasında fare imlecini gezdirebileceğinizi söylüyor ki gerçekten büyük kolaylık. Yine “bu iletiyi tekrar gösterme” deyip “Tamam”a tıklayın.

vbx_13

11- Aşağıdaki pencereyi görüyor iseniz yazı amacına ulaşmış demektir. Buradan sonrası Pardus kurulumu olduğundan başka bir yazının konusu. İnternette bol miktarda döküman var zaten bu konuda. 12. adıma geçelim.

vbx_14

12- Kurulum bittiğinde Pardus makinenizi yeniden başlatmanızı isteyedek. Bu durumda eğer CD’den yükleme yapmışsanız CD’yi çıkarmayı unutmayın. Eğer iso’dan yapmışsanız sanal makineyi kapatıp, CD/DVD ROM ayarlarını 8. adımdaki gibi değiştirin ve makineyi tekrar başlatın. Aksi taktirde başlangıçta tekrar kurulum CD’si yüklenir ve kuruluma baştan başlarsınız.

Son olarak sizleri bu görüntü ile başbaşa bırakıyorum.

Herkese Kolay Gelsin

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone

5 Yorum

 1. bende virtula box a pardus kurdum ancak bir türlü ekran kartını göstermeyi başaramadım ekran kartım ati radeon hd 2300 bu konuda bilginizi paylaşabilirseniz sevinirim

  • admin

   28 Şubat 2010 at 08:32

   Virtual Box ana işletim sisteminin üzerinde sanal bir PC gibi davranıyor. Yani pardus’u ana bilgisayarınıza değil, bu sanal PC’ye kurmuş oluyorsunuz. Bu sanal makinenin ekran kartı, harddisk, CPU gibi donanımları da sanal oluyor haliyle. Kısacası sanal olarak kurulan makine gerçek donanımları görmüyor, sanal olanları gerçekmiş gibi algılıyor. Daha iyi anlamak için sanal Pardus’ta donanımlarınızın nasıl göründüğüne bakmanızı tavsiye ederim.

 2. İyi Çalışmalar Kolay Gelsin Pardus’u başarılı bİr Şekilde Kurdum ancak Açılışda Sistem Normal Başlıyor Sonrasında Siyah Ekranda Takılıp Kalıyor Sol Üst Köşede İmleç Yanıp Sönüyor Bu Kısmı Aşamadım Bir Türlü Ne Gibi Bir Sorun Olabilir ?

 3. bende virtula box a pardus kurdum ama temel önbellek 100 yukarı yaptığmda ileri butonu aktif olmuyor…bu konuda bilginizi paylaşabilirseniz sevinirim şimdiden tşk

 4. admin

  20 Aralık 2010 at 09:23

  Bilgisayarınızda yeterli miktarda bellek yoksa, virtualbox ile oluşturacağınız sanal bilgisayara istediğiniz miktarda belleği tahsis edemezsiniz. Aklıma ilk gelen neden bu, yani bilgisayarınızın düşük bellekli olma ihtimali.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak

*

© 2022 Harun Reşit Zafer

Temayı tasarlayanAnders NorenYukarı ↑