Site Hakkında

  • hrzafer.com ile 2009 yılından beri, mesleğim gereği zaman içinde edindiğim ve her gün edinmekte olduğum tecrübeleri paylaşmaya çalışıyorum. Bunun yanında Türkçe doğal dil işleme ile ilgili çalışmalarımı duyurduğum yer de yine bu blog.
  • Bu blog’u yazmaya başladığım ilk yıllarda uzun yazılar, hatta video anlatımlar hazırlamaya vaktim oluyordu. Ancak son yıllarda bu tür bolca emek isteyen paylaşımlara çok daha az vakit ayırabiliyorum ve muhtemelen bu durum değişmeyecek. Yine de çalışırken karşılaştığım problemler için bulabildiğim çözümleri daha kısa yazılarla paylaşarak internetteki nitelikli Türkçe kaynak miktarına katkıda bulunmak istiyorum.
  • Sitede kurallara uygun ve anlaşılır bir Türkçe kullanmaya gayret ettim her zaman. Bu konudaki yapıcı eleştiri ve önerilere her zaman açığım.

Benim Hakkımda

  • Yaklaşık 10 yıldır yazılım geliştirme ile, 7 yıldır da doğal dil işleme ve yapay öğrenme konularıyla uğraşıyorum. [Özgeçmiş] [LinkedIn]
  • Doğal dil işleme alanında özellikle Türkçe için yapılması gereken çok şey olduğuna inanıyor ve teorik olarak öğrendiklerimi programlama ile pratiğe dönüştürerek Türkçeyi işleyen yazılımlar geliştiriyorum. [Projeler] [GitHub]
  • Marmara Üniversitesi‘nde doktora öğrencisi, Coursera ve benzeri platformlarda ise daimî öğrenciyim.

Telif Hakları ve Kullanım Şartları

Güncelleme: Bugüne kadar yazılarımı kaynak belirtmeden kopyalayan (içerik hırsızlığı yapan) pek çok insan oldu. Sanırım artık hırsızlık o kadar da kötü bir şey olarak görülmüyor buralarda. O nedenle bu bölümü sadece bulunması gerektiği için muhafaza ediyorum.

hrzafer.com “yararlı paylaşım” amacı ile kurulmuş amatör ve biraz da kişisel bir günlüktür. Bu nedenle aşağıdaki şartlara uymak koşulu ile sitenin içeriği paylaşıma açıktır.

Lisans şartları

Tüm içerik Creative Commons Attribution-Noncommercial 3.0 Unported License ile lisanslanmıştır, bu lisansın şartları özetle şu şekilde tanımlanabilir:

  • Alıntı yapılan içeriğin kime ait olduğu belirtilmelidir, ve ilgili makaleye link verilmelidir.
  • Alıntı yapılan içerik herhangi bir şekilde ticari amaçla kullanılamaz.
  • Alıntı yapılan içerikte bir değişiklik yapılamaz.

Örnek:

Not: Bu yazıda hrzafer.com sitesindeki yayınlanmış “Makale ismi” isimli makaleden alıntı yapılmıştır.

Yukarıdaki örneğe uygun bir not, gönül rahatlığı ile bilgi paylaşımına katkıda bulunmanız için yeterlidir. Site sahibine haber vermenize gerek yoktur.