Harun Reşit Zafer

Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

Türkçe Fiil Çekimleri Uygulaması

Türkçe fiillerin çekimlerini otomatik üreten bir programı kodlamayı uzun zaman önce düşünmüştüm. O zamandan beri vakit buldukça azar azar geliştirdiğim uygulamanın ilk sürümünü sonunda yayınlayabildim. Uygulama bu hali ile kime ne kadar fayda sağlar bilemiyorum. Ama ileriki sürümlerinin ilk-orta-lise öğrencilerine ve Türkçe öğrenmek isteyen yabancılara yararlı olmasını hedefliyorum. Bu bağlamda sizin de görüş ve önerilerinizi bekliyorum:

http://fiilcek.apphb.com/

Teknik detaylara gelecek olursak: Uygulama Asp.Net (C#) ile yazıldı ve AppHarbor bulutu üzerinde çalışıyor. Java ve Ruby için de benzer bir platform (PAAS) sağlayan Heroku bulutu var. AppHarbor basit kullanımlarda ücretsiz ve Github, BitBucket gibi ortamlardaki kodunuzu otomatik çekip, derleyip yayınlayabiliyor.

Şimdilik olumsuz çekimler yok, soru çekimleri, edilgen ve ettirgen fiiller yok. Ve bu en sade haliyle bile bir fiil için tam 197 adet çekim dönüyor. Bir de bunları ekleyince arayüzün hala sade ve anlaşılır olmasını nasıl sağlayacağım bilemiyorum :)

Uygulamanın faydalı olması dileğiyle.

Herkese kolay gelsin

İlgili Diğer Makaleler

3 Aralık 2013 Salı tarihinde yayınlandı.